Standardy europalet certyfikowanych

Logistyka

Chociaż w świecie dużym uznaniem cieszy się różnorodność i nieszablonowość, są takie dziedziny życia, w których poruszanie się w obrębie utartych schematów jest wysoce pożądane a niekiedy nawet wymagane. Jedną z takich sfer hołdujących standaryzacji jest przemysł i ściśle z nim związany transport.

Standardy EUR — europaleta wymiary

Początki używanych dzisiaj europalet wiążą się z wybuchem II Wojny Światowej. Konieczność przewozu ogromnych ilości różnego rodzaju sprzętu na spore odległości zdeterminowało dążenie do ujednolicenia wymiarów nośników towarowych w taki sposób, by były one kompatybilne z najpopularniejszymi środkami transportu. W wyniku tych działań w roku 1961 powstała tak zwana norma europejska EUR, określająca dokładny wymiar europalety, jej budulec i wszelkie parametry techniczne. Ustalony wówczas przez międzynarodową grupę przewoźników kolejowych zrzeszonych w Union Internationale des Chemins de fer wymiar europalety zawarto w przedziale 120 × 80 centymetrów. Po połączeniu tych wielkości z wysokością elementu równą 144 milimetrów i uwzględnieniu innych wytycznych waga palety euro wyniosła 25 kilogramów.

Zalety standaryzacji i organizacja EPAL

W związku z tym, że najpopularniejsza używana do transportu paleta wymiary ma stałe, przewoźnicy mogą z łatwością planować rozkład przewozu towarów w czasie. Wiedząc, jaka jest wielkość i waga palety euro przewoźnik jest w stanie dokładnie określić ile ładunku jednorazowo może przetransportować, co znacznie usprawnia cały proces. Co więcej, powstała w roku 1991 organizacja EPAL, będąca podmiotem odpowiedzialnym za wytwarzanie europalet zgodnie z ustalonymi normami i nadawanie dostawcom zewnętrznym certyfikatów opartych na ściśle określonych zasadach, doprowadziło do wycofania z obiegu palet niższej jakości. O zgodności palety euro świadczy nie tylko jej wielkość czy waga, ale także ogólny stan techniczny, który nie dopuszcza obecności pleśni na powierzchni palety czy przebarwień sugerujących osłabienie jej konstrukcji.

Opatrzona prawidłowym certyfikatem EPAL paleta musi posiadać wszystkie elementy rekomendowane przez tę organizację, wliczając w to także odpowiednio certyfikowane gwoździe. Wszelkie odstępstwa od standardowych norm prowadzą do wycofania wadliwych palet z obiegu i ich utylizację.